ژنیکوماستی(Gynecomastia)

به بزرگ شدن سینه در مردان گفته می شود ممکن است بصورت فیژیولوژیک باشد در دوران نوزادی نوجوانی و پبری اتفاق بیافتد که به آن ها ژنیکوماستی فیژیولوژیکی گویند و یا بصورت پاتوبیولوژیکی باشد یعنی ژنیکوماستی ای که بیماری محسوب شود.

ژنیکوماستی فیزیولوژیک

در این نوع ژنیکوماستی دلیل بزرگ شدن پستان ها بیشتر بودن نسبی استروژن نسبت به تستوسترون در خون افراد میباشد این نوع ژنیکوماستی نوع پیری و نوزادیشان معمولا به صورت دو طرفه است ولی نوعی که در نوجوانی اتفاق می افتد اغلب به صورت یک طرفه میباشد.

ژنیکوماستی پاتوبیولوژیک

این نوع ژنیکوماستی علل مختلفی دارد که میتواند در بعضی از بیماری ها مانند سندرم کلاین فلتر (Klinefelter's syndrome) و یا چاقی و عواملی که باعث نارسایی بیضه ها شوند و یا در بعضی از انواع تومور های بیضه و اختلالات کبدی و یا پرکاری تیروئید یا کم کاری آن و یا استفاده از مواد مخدر بروز نماید. اما شایع ترین دلیل این بیماری استفاده از داروهای استروئیدی و آنابولیک و مصرف تستوسترون میباشد.

داروهای استروئیدی

شامل استروژن, ماریجوآنا, استروئیدهای آنابولیک, دی اکسین می باشد که بیشتر در باشگاه های بدنسازی به وفور مورد استفاده مقرار میگیرد افرادی که در باشگاه های بدنسازی فعالیت می نمایند باید بسیار توجه کنند که هرگز از این داروهای هورمونی استفاده ننمایند زیرا نه فقط باعث بیماری ژنیکوماستی بلکه باعث بیمارهای کبدی و کلیوی و حتی احتمال سرطان پستان را در این افراد را افزایش می دهد.
برخی از داروهای دیگر هم وجود دارند که سبب ژنیکوماستی می شوند از قبیل داروهای ضد افسردگی, تئوفیلین, وراپامیل, فروزماید برخی موارد هم داروهای معده مانند سايمتيدين, رانیتیدین, دیاپازون, کتوکونازول, دیازپام, فنی توئین, اسپیرونولاکتون را میتوان نام برد.

درمان ژنیکوماستی

ابتدا برای درمان بیمار باید از لحاظ اختلالات کبدی اختلالات کلیوی نارسایی بیضه بررسی شود اگر داروهایی مصرف می نماید که سبب ژنیکوماستی می شود در صورت امکان قطع نماید مخصوصا افرادی که از استروئید های آنابولیک که بسیار در باشگاه های بدنسازی می نمایند باید آنها را قطع نمایند.
به این افراد توصیه به کاهش وزن می شود و گه گاهی برای درمان داروی تاموکسیفن و داروی دانازول تجویز میشود ولی اکثرا درمان این بیماری جراحی می باشد.